Skip to content
15 marca, piątek, 18:00
button

Wokół impresjonizmu, czyli u źródeł nowoczesności

wykład Karoliny Prymas-Jóźwiak z cyklu „Sztuka francuska, czyli klucze do współczesności”

"Rodzina Monet w swoim ogrodzie w Argenteuil", Édouard Manet, CC0, via Wikimedia Commons

Impresjonizm może kojarzyć się z przyjemnym dla oka malarstwem, które ładnie prezentuje się na muzealnych gadżetach. Jednak warto zwrócić uwagę, że malarze impresjoniści wnieśli znaczący wkład w budowanie języka sztuki nowoczesnej, nie tylko francuskiej. Wykład będzie prezentacją wybranych dzieł artystów wystawiających na wystawach impresjonistów w latach 1874-1886.
Karolina Prymas-Jóźwiak – historyczka sztuki, absolwentka UAM. Wykłada Historię Rzeźby na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, prowadzi również zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku UAP oraz w poznańskim Liceum Plastycznym. Doświadczona nauczycielka i autorka publikacji z zakresu dydaktyki edukacji artystycznej.
Cykl wykładów pt. „Sztuka francuska, czyli klucze do współczesności” będzie swego rodzaju wprowadzeniem do sztuki współczesnej, omówione zostaną kierunki artystyczne i postawy twórców, które składają się na różnorodny krajobraz sztuki nowoczesnej (od XIX w. do lat 70. XX wieku) i współczesnej (kon. XX i początku XXI w.). Celem wykładów jest nie tylko prezentacja szerokiej panoramy nowoczesnej sztuki francuskiej i jej kontekstów, przypomnienie artystów już nieco zapomnianych, jak i lepsze poznanie niekwestionowanych gwiazd świata sztuki. Zależy nam także na wyjściu naprzeciw Słuchaczom, dla których obcowanie ze sztuka nowoczesną jest ciągle wyzwaniem, choć intrygującym, to jednak niełatwym.

Stary Rynek 37, 61-772 Poznań
  • Poniedziałek - Środa
    10 - 18
  • Czwartek - Piątek
    9 - 17