Wokół impresjonizmu, czyli u źródeł nowoczesności
wykład Karoliny Prymas-Jóźwiak z cyklu „Sztuka francuska, czyli klucze do współczesności”
"Rodzina Monet w swoim ogrodzie w Argenteuil", Édouard Manet, CC0, via Wikimedia Commons
Impresjonizm może kojarzyć się z przyjemnym dla oka malarstwem, które ładnie prezentuje się na muzealnych gadżetach. Jednak warto zwrócić uwagę, że malarze impresjoniści wnieśli znaczący wkład w budowanie języka sztuki nowoczesnej, nie tylko francuskiej. Wykład będzie prezentacją wybranych dzieł artystów wystawiających na wystawach impresjonistów w latach 1874-1886.
Karolina Prymas-Jóźwiak – historyczka sztuki, absolwentka UAM. Wykłada Historię Rzeźby na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, prowadzi również zajęcia na Uniwersytecie Trzeciego Wieku UAP oraz w poznańskim Liceum Plastycznym. Doświadczona nauczycielka i autorka publikacji z zakresu dydaktyki edukacji artystycznej.
Cykl wykładów pt. „Sztuka francuska, czyli klucze do współczesności” będzie swego rodzaju wprowadzeniem do sztuki współczesnej, omówione zostaną kierunki artystyczne i postawy twórców, które składają się na różnorodny krajobraz sztuki nowoczesnej (od XIX w. do lat 70. XX wieku) i współczesnej (kon. XX i początku XXI w.). Celem wykładów jest nie tylko prezentacja szerokiej panoramy nowoczesnej sztuki francuskiej i jej kontekstów, przypomnienie artystów już nieco zapomnianych, jak i lepsze poznanie niekwestionowanych gwiazd świata sztuki. Zależy nam także na wyjściu naprzeciw Słuchaczom, dla których obcowanie ze sztuka nowoczesną jest ciągle wyzwaniem, choć intrygującym, to jednak niełatwym.
- Poniedziałek - Środa
10 - 18 - Czwartek - Piątek
9 - 17