Skip to content
17.1 - 16.2.25

©dzięki uprzejmości Curators' LAB

W ostatnich latach tematyka wiejska i chłopska stały się jednym z ważnych obszarów refleksji nie tylko w polskiej humanistyce, ale także w szeroko rozumianej kulturze. Wystawa Całkiem zwykła wieś wpisuje się w ten nurt.

Jaka jest współczesna polska wieś?

Na naszej wystawie jest całkiem zwykła – to znaczy, doświadczana przez osoby z nią związane. Dlatego nie szukamy obiektywnych odpowiedzi, lecz oddajemy głos ludziom związanym z codziennością i zwyczajnością życia na wsi. Ludziom, którzy tam mieszkają i przez pryzmat swoich doświadczeń oraz ważnych dla nich problemów malują konkretne obrazy wsi.

Na wystawie znajdzie się także esej fotograficzny Michała Sierakowskiego – zapis krajobrazów polskiej wsi. Powstał zróżnicowany i barwny pejzaż, który z jednej strony potwierdza nasze wizualne przyzwyczajenia, a z drugiej intryguje i zaskakuje.

Parafrazując słowa Briana Portera-Szűcsa, którego tytuł książki o Polsce stał się inspiracją dla nazwy wystawy, uważamy, że polska wieś jest naprawdę interesująca – nie dlatego, że jest miejscem niezwykłym, ale właśnie dlatego, że jest tak zwyczajna.

Według Portera-Szűcsa zwyczajność Polski polega na tym, że nie jest to „obca kraina o dziwnej historii,” lecz przestrzeń, która była i nadal jest „na styku wszystkich nurtów charakteryzujących współczesny świat.” Jeśli Polska w tym sensie jest zwyczajna, to polska wieś również – może nie znajduje się na skrzyżowaniu wszystkich współczesnych trendów, ale z pewnością wielu z nich.

Wystawie towarzyszyć będzie panel dyskusyjny SZTUKA O WSI – SZTUKA ZE WSI – SZTUKA NA WSI w kontekście tzw. ludowości.

os. kuratorskie: Justyna Ryczek, Jan Wasiewicz

ul. Nowowiejskiego 12, 61-001 Poznań
  • Środa - Niedziela
    13 - 17