Skip to content
Kornel Ofierski

Miłość i inne uczucia: Gula

button
1.3 - 9.3.25

Materiał wizualny dzięki uprzejmości Ostrøv i Galerii Rdza.

Wystawa „GULA” to wizualna eksploracja poczucia granicznego zmęczenia i abulii. Zjawisk znormalizowanych i wpisanych w codzienność, przez wielu z nas odczuwanych regularnie. Powody ich powstania we współczesnym „świecie niekończącej się rolki” są oczywiste. Strumień negatywnych informacji o konfliktach, nadużyciach, klęskach naturalnych czy odradzającym się nacjonalizmie silnie wpływają na nasze procesy kognitywne, dlatego wolimy osłonić się bezpieczną ścianą memów i bezrefleksyjnym przyjmowaniem treści. Niepokój jednak nie znika, a ciało koroduje dalej.
Tytułowa „GULA”, gdyby czytać ją dosłownie, odnosi się do charakterystycznego ucisku w gardle, który pojawia się między innymi w momencie poprzedzającym płacz. Jest to już nie tyle symboliczne, co fizyczne przedstawienie emocjonalnego ciężaru, w którym napięcie i niepewność osiągają punkt krytyczny.
Gula może pojawić się również w efekcie zawiści, a raczej niezgody na własną przeciętność. Mimo, spadku ogólnego poczucia bezpieczeństwa, bez zmiany pozostają kierowane ku nam wymagania społeczne. Nie trudno o to w świecie fejkowych, internetowych życiorysów.
Czy zatem zjawisko to nie staje się w tym przypadku mechanizmem ostrzegawczym? Jeśli przyjąć twierdzenie Jean-Paul Sartre’a, jakoby „istnienie poprzedzało istotę”, co oznacza, że to my sami musimy nadać sens naszemu życiu poprzez nasze działania i wybory, to czy skrajne zmęczenie ciała i świadomości nie mówi nam, że zeszliśmy z właściwej drogi?
W terminologii medycznej GULĄ natomiast nazywa się zjawisko globus histericus, czyli zaburzenie czynnościowe układu pokarmowego, które objawia się wrażeniem obecności ciała obcego lub ścisku w gardle. Jest to zazwyczaj reakcja na stres, nerwicę lub inne problemy psychiczne i tak jak te leczona jest psychoterapią. Bardziej doraźnym sposobem jest przyjęcie jedzenia lub picia. Co jednak zastosować w sytuacji niemedycznej? Co zrobić, gdy nie ma nic do jedzenia i picia?
Prace pokazywane w przestrzeni galerii wprost odnoszą się do moich osobistych i niekomfortowych doświadczeń, zachowując przy tym ich uniwersalny charakter. Wizualizują emocje, które w inny sposób trudno byłoby mi opisać. Galeria staje się miejscem pozwalającym na oswojenie się z nimi, a także daje możliwość testowania metod ich deeskalacji. – Kornel Ofierski

GULA jest pierwszą z serii wystaw w ramach projektu „MIŁOŚĆ I INNE UCZUCIA” poznańskiego kolektywu artystycznego Ostrøv. W ramach projektu swoje prace pokażą również: Wiktor Wolski, Katarzyna Wąsowska, Karol Kołodziejczyk i Krystian Daszkowski. Każdej z wystaw towarzyszy przygotowana wspólnie przez kolektyw publikacja.

Głogowska 29/6A 60-702 Poznań
  • Wtorek
    16 - 20
  • Środa
    12 - 18
  • Czwartek
    17 - 20
  • Piątek
    14 - 17
  • Sobota - Niedziela
    16 - 20